Heidät valittiin uuteen kirkolliskokoukseen – katso lista kaikista edustajista

Kirkolliskokous

Kirkolliskokousedustajien vaali järjestettiin tiistaina 11.2. Papit äänestivät omia ehdokkaitaan lääninrovastien johtamissa kokouksissa iltapäivällä. Maallikot eli seurakuntien luottamushenkilöt puolestaan valitsivat omat edustajansa seurakunnissa illalla pidetyissä kokouksissa. Vaaleissa oli mahdollista äänestää myös ennakkoon.

Keskiviikkona 12.2. vaalilautakunnat laskivat äänet tuomiokapituleissa.

Kirkolliskokoukseen valittiin hiippakunnista yhteensä 96 edustajaa, joista 32 on pappeja ja 64 maallikoita. Uuden kirkolliskokouksen toimikausi on neljä vuotta, 1.5.2020–30.4.2024.

Hiippakuntavaltuustoihin valittujen listaan voi tutustua täällä.

***

Turun arkkihiippakunta

Pappisedustajat:

Auvinen Ville, Sillanrakentajat-ehdokaslista

Järvinen Pauliina, Yhdessä-ehdokaslista / UUSI

Koskenniemi Erkki, Sillanrakentajat-ehdokaslista

Rantala Tapani, Yhdessä-ehdokaslista

Maallikkoedustajat:

Björkskog Tommy, Kokoomus ja sitoutumattomat -ehdokaslista / UUSI

Heikkilä Pekka, Keskusta ja sitoutumattomat -ehdokaslista

Hietanen Marika, Sillanrakentajat-ehdokaslista / UUSI

Lintunen Anna, Muutoksen tuuli -ehdokaslista / UUSI

Palmunen Lauri, Keskusta ja sitoutumattomat -ehdokaslista

Rajala Pertti, Sosiaalidemokraatit-ehdokaslista

Ruostesaari Marja-Leena, Kokoomus ja sitoutumattomat -ehdokaslista / UUSI

Sulo Lasse, Keskusta ja sitoutumattomat -ehdokaslista / UUSI

Tampereen hiippakunta

Pappisedustajat:

Hukari Ari, Avara kirkko -ehdokaslista / UUSI

Kemppainen Jari, Kirkon rakentajat -ehdokaslista

Räsänen Niilo, Yhdessä kirkkomme parhaaksi -ehdokaslista

Silfverhuth Olli-Pekka, Avara kirkko -ehdokaslista

Maallikkoedustajat:

Aakula Kari, Keskustalainen seurakuntaväki -ehdokaslista

Ahonen Antti, Kokoomus-ehdokaslista / UUSI

Ansaharju Aulis, Tampereen hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki -ehdokaslista

Kaunisto Timo, Avara kirkko -ehdokaslista / UUSI

Kumlander Joni, Tampereen hiippakunnan kirkkodemarit -ehdokaslista / UUSI

Löytty Olli, Avara kirkko -ehdokaslista / UUSI

Parkkila Seppo, Kokoomus-ehdokaslista / UUSI

Simojoki Pekka, Tampereen hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki -ehdokaslista

Oulun hiippakunta

Pappisedustajat:

Hautala Jukka, Mahdollisuuksien kirkko -ehdokaslista

Niemelä Pauli, Kansankirkon rakentajat -ehdokaslista

Pesonen Niilo, Mahdollisuuksien kirkko -ehdokaslista / UUSI

Palmu Pasi, Tunnustuksellinen-ehdokaslista

Pitkänen Katariina, Mahdollisuuksien kirkko -ehdokaslista / UUSI

Maallikkoedustajat:

Heikkinen Arja, Pohjantähden alla – Keskusta ja sitoutumattomat -ehdokaslista / UUSI

Kaisanlahti Janne, Pohjantähden alla – Keskusta ja sitoutumattomat -ehdokaslista

Kippo Hannu, Kirkko keskellä arkea – Keskusta ja sitoutumaton seurakuntaväki -ehdokaslista / UUSI

Nivala Juha, Kirkko keskellä arkea – Keskusta ja sitoutumaton seurakuntaväki -ehdokaslista / UUSI

Okkonen Tuula, Elävä seurakunta – lähellä ihmistä -ehdokaslista

Parpala Marianna, Kirkko keskellä arkea – Keskusta ja sitoutumaton seurakuntaväki -ehdokaslista

Savela Antti, Kristillisten arvojen puolesta -ehdokaslista

Taskila Matti, Kristillisten arvojen puolesta -ehdokaslista

Mikkelin hiippakunta

Pappisedustajat:

Juuma Eija, Avoin kirkko -ehdokaslista / UUSI

Juntunen Sammeli, Kansankirkon rakentajat -ehdokaslista

Lehtinen Mirva, Avoin kirkko -ehdokaslista / UUSI

Pylkkänen Sirkka, Kansankirkon rakentajat -ehdokaslista / UUSI

Maallikkoedustajat:

Hahtola Eeva-Riitta, Yhteistyön kirkko -ehdokaslista

Koskelo Aimo, Yhdistynyt seurakuntaväki -ehdokaslista

Kuikka Seija, Ihmisten kanssa elävä kirkko -ehdokaslista

Kuisma Minni, Tulkaa kaikki -ehdokaslista / UUSI

Kämäräinen Ville, Tulkaa kaikki -ehdokaslista / UUSI

Loikkanen Olli, Ihmisten kanssa elävä kirkko -ehdokaslista

Pöyhönen Ilkka, Yhdistynyt seurakuntaväki -ehdokaslista

Vänskä Vuokko, Yhdistynyt seurakuntaväki -ehdokaslista / UUSI

Porvoon hiippakunta

Pappisedustajat:

Anderssén-Löf Mia, Tillsammans-ehdokaslista / UUSI

Steffansson Rolf, Tillsammans-ehdokaslista

Maallikkoedustajat:

Hagman Patrik, En kyrka för alla -ehdokaslista

Stenlund Göran, För Kristi kyrka -ehdokaslista

Wideroos Ulla-Maj, En kyrka för alla -ehdokaslista / UUSI

Ahvenanmaan maallikkoedustaja:

Lindbäck Peter, En kyrka i tiden -ehdokaslista / UUSI

Kuopion hiippakunta

Pappisedustajat:

Hurtig Ruut, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -ehdokaslista / UUSI

Kemppainen Aila, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -ehdokaslista

Mäkinen Aulikki, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -ehdokaslista

Maallikkoedustajat :

Kaskiniemi Mikko, Pohjois-Karjala -ehdokaslista / UUSI

Ketonen Matti, Yhteisellä matkalla -ehdokaslista

Niiranen Pekka, Yhteisellä matkalla -ehdokaslista

Pulkkinen Marjatta, Kirkko keskellä arkea -ehdokaslista

Vehkaoja Tarja, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -ehdokaslista / UUSI

Välimäki Tarja, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -ehdokaslista / UUSI

Lapuan hiippakunta

Pappisedustajat:

Orsila Markku, Avara Kirkko -ehdokaslista

Pohjola Kirsi, Avara Kirkko -ehdokaslista / UUSI

Salomäki Matti, Kansankirkko tänään -ehdokaslista

Maallikkoedustajat:

Hautala Marjatta, Kirkko lähellä sinua -ehdokaslista

Kuntsi Tuulia, Avara kirkko -ehdokaslista / UUSI

Mäntymää Mirjami, Kirkko keskellä kylää -ehdokaslista

Nissinen Eino, Kirkko lähellä sinua -ehdokaslista / UUSI

Puhalainen Erkki, Seurakuntaväki-ehdokaslista

Ylinen Jouko, Kirkko lähellä sinua -ehdokaslista

Ylä-Autio Ilmari, Kirkko keskellä kylää -ehdokaslista

Helsingin hiippakunta

Pappisedustajat:

Antturi Arto, Kaikkien kirkko 2020 – Rohkeasti yhdessä -ehdokaslista

Heltelä Marja, Tulkaa kaikki -ehdokaslista / UUSI

Hiilamo Kirsi, Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Toiviainen Marjaana, Viinipuu-ehdokaslista

Maallikkoedustajat:

Ali-Löytty Viivi, Tulkaa kaikki -ehdokaslista / UUSI

Haverinen Soili, Sanasta elämään -ehdokaslista / UUSI

Jääskeläinen Jouko, Sanasta elämään -ehdokaslista

Korhola Eija-Riitta, Elävä kirkko -ehdokaslista / UUSI

Korolainen Katri, Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Mithiku Hanna, Tulkaa kaikki -ehdokaslista / UUSI

Perilä Juha, Elävä kirkko -ehdokaslista / UUSI

Vuori Wiking, Tulkaa kaikki -ehdokaslista / UUSI

Espoon hiippakunta

Pappisedustajat:

Linnoinen Päivi, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista

Mäkinen Mimosa, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista / UUSI

Zitting Heidi, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista / UUSI

Maallikkoedustajat:

Jalava Markku, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista

Karppinen Hannele, Yhteinen kansankirkko -ehdokaslista

Lumijärvi Johanna, Yhteinen kansankirkko -ehdokaslista

Raunu Päivi, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista

Rotko Iida, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista / UUSI

Sorvari Heikki, Yhteinen kansankirkko -ehdokaslista

Tähtinen Tapio, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista

Täydennetty 18.2.2020 kello 16.40. Lisätty Porvoon hiippakunnan kohdalle tieto Ahvenanmaan maallikkoedustajasta, joka valittiin 17.2.

Kuva: Aarne Ormio / Kirkon kuvapankki. Kirkolliskokouksen täysistunto Turun kristillisellä opistolla marraskuussa 2018.

Lue myös:

Hiippakuntavaltuustojen jäsenet ovat tässä – katso kaikki nimet

Hiippakuntien äänestysprosenteissa suurta vaihtelua – papit äänestivät taas laiskasti

Analyysi: Uusi kirkolliskokous on edellistä tasa-arvoisempi, ja pappisedustajista naisia on nyt puolet

***

Seuraa Kotimaata Facebookissa ja Twitterissä.

Jos et ole vielä Kotimaan tilaaja, voit tilata lehden täältä.