Hiippakuntavaltuustojen jäsenet ovat tässä – katso kaikki nimet

Hiippakuntavaltuustojen jäsenten vaali järjestettiin tiistaina 11.2. samassa yhteydessä kirkolliskokousvaalien kanssa. Papit äänestivät omia ehdokkaitaan lääninrovastien johtamissa kokouksissa iltapäivällä. Maallikot eli seurakuntien luottamushenkilöt puolestaan valitsivat omat edustajansa seurakunnissa illalla pidetyissä kokouksissa. Vaaleissa oli mahdollista äänestää myös ennakkoon.

Keskiviikkona 12.2. vaalilautakunnat laskivat äänet tuomiokapituleissa.

Kuhunkin hiippakuntavaltuustoon valittiin 14 maallikkojäsentä ja seitsemän pappisjäsentä. Valtuustojen toimikausi on neljä vuotta, 1.5.2020–30.4.2024.

Kirkolliskokoukseen valittujen listaan voit tutustua täällä.

***

Turun arkkihiippakunta

Pappisedustajat hiippakuntavaltuustoon:

Auvinen Ville, Sillanrakentajat-ehdokaslista

Hautala Anna-Kaisa, Yhdessä-ehdokaslista

Jaakkola Pasi, Sillanrakentajat-ehdokaslista

Kairavuo Jani, Yhdessä-ehdokaslista

Ollila Maria, Satakunnan papit -ehdokaslista

Palmunen Saara, Yhdessä-ehdokaslista

Vesti Aino, Sillanrakentajat -ehdokaslista

Maallikkoedustajat hiippakuntavaltuustoon:

Björkskog Tommy, Kokoomus ja sitoutumattomat -ehdokaslista

Hellstén Jorma, Sosialidemokraatit-ehdokaslista

Koivisto Kimmo, Keskusta ja sitoutumattomat -ehdokaslista

Korpela Simo, Sillanrakentajat-ehdokaslista

Laaksonen Aki, Keskusta ja sitoutumattomat -ehdokaslista

Lindberg Hanna, Sillanrakentajat-ehdokaslista

Lintunen Anna, Muutoksen tuuli -ehdokaslista

Palmunen Kerttu, Keskusta ja sitoutumattomat -ehdokaslista

Pertola Isak, Kokoomus ja sitoutumattomat -ehdokaslista

Pitkänen Sanna, Kokoomus ja sitoutumattomat -ehdokaslista

Saine Harri, Keskusta ja sitoutumattomat -ehdokaslista

Valo-Laukkanen Kaarina, Partiotyön Ystävät -ehdokaslista

Viitaniemi Annikka, Kokoomus ja sitoutumattomat -ehdokaslista

Viljanen Jaakko, Sosiaalidemokraatit-ehdokaslista

Tampereen hiippakunta

Pappisedustajat hiippakuntavaltuustoon:

Kaipia Auni, Avara kirkko -ehdokaslista

Kemppainen Jari, Kirkon rakentajat -ehdokaslista

Kevätsalo-Vuorio Hanna-Leena, Avara kirkko -ehdokaslista

Lassila Mirja, Kirkon rakentajat -ehdokaslista

Niemi Yrjö, Yhdessä hiippakuntamme parhaaksi -ehdokaslista

Pitkänen Heidi, Avara kirkko -ehdokaslista

Ruusukallio Ulla, Avara kirkko -ehdokaslista

Maallikkoedustajat hiippakuntavaltuustoon:

Aakula Kari, Keskustalainen seurakuntaväki -ehdokaslista

Ahonen Antti, Kokoomus-ehdokaslista

Alajoki Asko, Tampereen hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki -ehdokaslista

Eskelinen Tiina, Tampereen hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki -ehdokaslista

Hieta Mikko, Tampereen hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki -ehdokaslista

Immonen Anna-Kaisa, Tampereen hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki -ehdokaslista

Koivula Timo, Kokoomus-ehdokaslista

Lindroos Tytti, Avara kirkko -ehdokaslista

Löytty Olli, Avara kirkko -ehdokaslista

Peräkääly Anja, Kokoomus-ehdokaslista

Ruokonen Tuula, Tampereen hiippakunnan kirkkodemarit -ehdokaslista

Tulenheimo Torsti, Kokoomus-ehdokaslista

Uotila Mikko, Avara kirkko -ehdokaslista

Viitala Ritva, Keskustalainen seurakuntaväki -ehdokaslista

Oulun hiippakunta

Pappisedustajat hiippakuntavaltuustoon:

Lindström Mirja-Liisa, Mahdollisuuksien kirkko -ehdokaslista

Mustakallio Pekka, Mahdollisuuksien kirkko -ehdokaslista

Nivala Eija, Mahdollisuuksien kirkko -ehdokaslista

Oikarinen Erja, Mahdollisuuksien kirkko -ehdokaslista

Pokka Tapio, Tunnustuksellinen-ehdokaslista

Sirviö Jouni, Mahdollisuuksien kirkko -ehdokaslista

Tölli Tuomas, Kansankirkon rakentajat -ehdokaslista

Maallikkoedustajat hiippakuntavaltuustoon:

Vaaleilla valittiin 13 ehdokasta. Saamelaiskäräjät nimittää yhden ehdokkaan keskuudestaan.

Heikkinen Arja, Pohjantähden alla – Keskusta ja sitoutumattomat -ehdokaslista

Hekkala Markku, Kirkko keskellä arkea – Keskusta ja sitoutumaton seurakuntaväki -ehdokaslista

Helanen Suvi, Kirkko keskellä arkea – Keskusta ja sitoutumaton seurakuntaväki -ehdokaslista

Hänninen Juha, Elävä seurakunta – lähellä ihmistä -ehdokaslista

Kallunki Hannu, Kristillisten arvojen puolesta -ehdokaslista

Kumpulainen Rita, Elävä seurakunta – lähellä ihmistä -ehdokaslista

Kupsala Jari, Kristillisten arvojen puolesta -ehdokaslista

Lehto Pekka, Pohjantähden alla – Keskusta ja sitoutumattomat -ehdokaslista

Paananen Jukka, Kirkko keskellä arkea – Keskusta ja sitoutumaton seurakuntaväki -ehdokaslista

Savuoja Arja, Kirkko keskellä arkea – Keskusta ja sitoutumaton seurakuntaväki -ehdokaslista

Taskila Matti, Kristillisten arvojen puolesta -ehdokaslista

Tornberg Antti, Kirkko keskellä arkea – Keskusta ja sitoutumaton seurakuntaväki -ehdokaslista

Vuokila Kalervo, Kristillisten arvojen puolesta -ehdokaslista

Mikkelin hiippakunta

Pappisedustajat hiippakuntavaltuustoon:

Juuma Eija, Avoin kirkko -ehdokaslista

Kinnunen Anna, Avoin kirkko -ehdokaslista

Lehdeskoski Elina, Avoin kirkko -ehdokaslista

Lehtinen Mirva, Avoin kirkko -ehdokaslista

Malinen Mika, Kansankirkon rakentajat -ehdokaslista

Pehkonen-Suoranta Kaisa-Liisa, Kansankirkon rakentajat -ehdokaslista

Pelkonen Heikki, Kansankirkon rakentajat -ehdokaslista

Maallikkoedustajat hiippakuntavaltuustoon:

Koskelo Aimo, Mikkelin hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki -ehdokaslista

Kotiaho Pekka, Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Kuisma Minni, Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Leppänen Jouko, Yhteistyön kirkko -ehdokaslista

Luostarinen Jarmo, Yhteistyön kirkko -ehdokaslista

Natunen Salla, Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Nousiainen Marja Sisko, Ihmisten kanssa elävä kirkko -ehdokaslista

Peura Eija, Yhteistyön kirkko -ehdokaslista

Rantalainen Juha, Mikkelin hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki -ehdokaslista

Rauhala Pentti, Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Simolin Kari, Mikkelin hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki -ehdokaslista

Suutari Simo, Ihmisten kanssa elävä kirkko -ehdokaslista

Talja Martti, Ihmisten kanssa elävä kirkko -ehdokaslista

Vänskä Vuokko, Mikkelin hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki -ehdokaslista

Porvoon hiippakunta

Pappisedustajat hiippakuntavaltuustoon:

Gäddnäs Katarina, Tillsammans-ehdokaslista

Heikel-Nyberg Monica, Tillsammans-ehdokaslista

Jern Siv, Tillsammans-ehdokaslista

Klemets Tomas, Jesus i centrum -ehdokaslista

Lemberg Robert, Tillsammans-ehdokaslista

Norrback Daniel, Jesus i centrum -ehdokaslista

Terlinden Yvonne, Tillsammans-ehdokaslista

Maallikkoedustajat hiippakuntavaltuustoon:

Beijar Christian, Ahvenanmaan edustaja

Björkman Susanne, En kyrka för alla -ehdokaslista

Eklund Åsa, För Kristi kyrka -ehdokaslista

Eklöf Jan-Erik, En kyrka för alla -ehdokaslista

Engblom Magnus, En kyrka för alla -ehdokaslista

Henricson Marcus, För Kristi kyrka -ehdokaslista

Ismark Anita, En kyrka för alla -ehdokaslista

Lindholm Frank, En kyrka för alla -ehdokaslista

Lumivirta Sabina, En kyrka för alla -ehdokaslista

Mård Krister, För Kristi kyrka -ehdokaslista

Nordström-Lytz Rita, En kyrka för alla -ehdokaslista

Rosenberg Thomas, En kyrka för alla -ehdokaslista

Snellman Hans, För Kristi kyrka -ehdokaslista

Victorzon Olle, En kyrka för alla -ehdokaslista

Kuopion hiippakunta

Pappisedustajat hiippakuntavaltuustoon:

Hurtig Ruut, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -ehdokaslista

Knuuttila Elina, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -ehdokaslista

Marin Sanna, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -ehdokaslista

Oikarinen Esa, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -ehdokaslista

Mertanen Sanna, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -ehdokaslista

Pehkonen Niina, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -ehdokaslista

Suutari Timo, Kirkon rakentajat -ehdokaslista

Maallikkoedustajat hiippakuntavaltuustoon:

Ahonen Helena, Kajaanin rovastikunta -ehdokaslista

Huttunen Markku, Yhteisellä matkalla -ehdokaslista

Iskanius Raija, Yhteisellä matkalla -ehdokaslista

Kaskiniemi Mikko, Pohjois-Karjala-ehdokaslista

Ketonen Matti, Yhteisellä matkalla -ehdokaslista

Kilpeläinen Heli, Pohjois-Karjala -ehdokaslista

Kopperoinen Juuso, Yhteisellä matkalla -ehdokaslista

Niiranen Pekka, Yhteisellä matkalla -ehdokaslista

Paavilainen Sauli, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -ehdokaslista

Pulkkinen Marjatta, Kirkko keskellä arkea -ehdokaslista

Vehkaoja Tarja, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -ehdokaslista

Venäläinen Ritva, Kirkko keskellä arkea -ehdokaslista

Väistö Eevi, Pohjois-Karjala-ehdokaslista

Välimäki Tarja, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -ehdokaslista

Lapuan hiippakunta

Pappisedustajat hiippakuntavaltuustoon:

Klapuri Tuomo, Avara Kirkko -ehdokaslista

Kärki Jenny, Kansankirkko tänään -ehdokaslista

Lainimo Minna, Avara Kirkko -ehdokaslista

Lehtineva Arto, Kansankirkko tänään -ehdokaslista

Orsila Aila, Avara Kirkko -ehdokaslista

Pohjola Kirsi, Avara Kirkko -ehdokaslista

Silvolahti Harri, Kansankirkko tänään -ehdokaslista

Maallikkoedustajat hiippakuntavaltuustoon:

Kalliovalkama Elina, Kirkko keskellä kylää -ehdokaslista

Kattelus Piia, Seurakuntaväki-ehdokaslista

Koivuniemi Tuomas, Kirkko lähellä sinua -ehdokaslista

Lehtimäki Suvi, Kirkko lähellä sinua -ehdokaslista

Muhonen Siiri, Avara Kirkko -ehdokaslista

Niemelä Kai, Seurakuntaväki-ehdokaslista

Nissinen Eino, Kirkko lähellä sinua -ehdokaslista

Palola Heikki, Kirkko keskellä kylää -ehdokaslista

Pekkarinen Raija, Kirkko lähellä sinua -ehdokaslista

Puhalainen Erkki, Seurakuntaväki -ehdokaslista

Sippola Eija, Kirkko lähellä sinua -ehdokaslista

Tukeva Erkki, Kirkko lähellä sinua -ehdokaslista

Tuukkanen Jari, Avara Kirkko -ehdokaslista

Wilhelms Pipsa, Kirkko keskellä kylää -ehdokaslista

Helsingin hiippakunta

Pappisedustajat hiippakuntavaltuustoon:

Hiilamo Kirsi, Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Huovinen Leena, Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Korkalainen Samuli, Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Mäkelä Jussi, Kaikkien kirkko 2020 – Rohkeasti yhdessä -ehdokaslista

Mäntylä Laura, Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Ronimus Hannu, Kaikkien kirkko 2020 – Rohkeasti yhdessä -ehdokaslista

Toiviainen Marjaana, Viinipuu-ehdokaslista

Maallikkoedustajat hiippakuntavaltuustoon:

Ali-Löytty Viivi, Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Halonen Reino, Sanasta Elämään -ehdokaslista

Haverinen Soili, Sanasta Elämään -ehdokaslista

Heikkinen Anne, Viinipuu-ehdokaslista

Jonkka Jaakko, Elävä kirkko -ehdokaslista

Kaartokallio Loviisa, Sanasta Elämään -ehdokaslista

Korhola Eija-Riitta, Elävä kirkko -ehdokaslista

Korolainen Katri, Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Lindroth Arttu, Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Mithiku Hanna, Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Perilä Juha, Elävä kirkko -ehdokaslista

Rämö Eve, Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Tuomela Tiina, Sanasta Elämään -ehdokaslista

Vuori Wiking, Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Espoon hiippakunta

Pappisedustajat hiippakuntavaltuustoon:

Hintsala Meri-Anna, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista

Mäkelä Sini, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista

Mäkinen Mimosa, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista

Rissanen Juha-Pekka, Yhteinen kansankirkko -ehdokaslista

Vähäsarja Juha, Yhteinen kansankirkko -ehdokaslista

Yletyinen Kaisa, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista

Zitting Heidi, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista

Maallikkoedustajat hiippakuntavaltuustoon:

Ahonen Lea, Yhteinen kansankirkko -ehdokaslista

Aspila Pentti, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista

Hyvärinen Anni, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista

Hyvärinen Tuomo, Yhteinen kansankirkko -ehdokaslista

Leppäaho Mika, Yhteinen kansankirkko -ehdokaslista

Jouni Mykkänen, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista

Nummi Kirsi, Yhteinen kansankirkko -ehdokaslista

Pitkä Juha, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista

Rahja Jaakko, Yhteinen kansankirkko -ehdokaslista

Rantala Sirpa, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista

Raunu Päivi, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista

Rotko Iida, Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -ehdokaslista

Sorvari Heikki, Yhteinen kansankirkko -ehdokaslista

Sutinen Saila, Yhteinen kansankirkko -ehdokaslista

Oikaisu 18.2.2020 kello 15.45. Korjattu Porvoon hiippakunnan maallikkoedustajien listaa, joka muuttui tuomiokapitulin vahvistaessa tuloksen. Vahvistamattomien tulosten mukaiselta listalta valituksi eivät tulleet Thomas Fagerholm (För Kristi kyrka), Gunnel M Helander (En kyrka för alla) ja Ann Lönnberg (En kyrka för alla). Valituksi tulivat Jan-Erik Eklöf (En kyrka för alla), Magnus Engblom (En kyrka för alla) ja Sabina Lumivirta (En kyrka för alla). Lisätty myös Ahvenanmaan edustaja Christian Beijar.

Oikaisu 18.2.2020 kello 15.30. Korjattu Kuopion hiippakunnan pappisedustajien listaa, joka muuttui tuomiokapitulin vahvistaessa tuloksen. Ville Ojalan sijaan Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -listalta valittiin hiippakuntavaltuustoon Sanna Mertanen.

Oikaisu 18.2.2020 kello 15.15. Korjattu Turun arkkihiippakunnan maallikkoedustajien listaa, joka muuttui tuomiokapitulin vahvistaessa tuloksen. Karoliina Kankaanpään (Sillanrakentajat) ja Juha Kantolan (Keskusta ja sitoutumattomat) sijasta hiippakuntavaltuustoon valittiin Jorma Hellstén (Sosialidemokraatit) ja Kaarina Valo-Laukkanen (Partiotyön Ystävät).

Oikaisu 17.2.2020 kello 21.10. Muutettu Mikkelin hiippakunnan maallikkoedustajien listaa tuomiokapitulin korjatun listan mukaisesti. Juha Mielikäisen (Yhteistyön kirkko) ja Tarja Seppälän (Tulkaa kaikki) sijasta hiippakuntavaltuustoon valittiin Jouko Leppänen (Yhteistyön kirkko) ja Pentti Rauhala (Tulkaa kaikki).

Kuva: Aarne Ormio / Kirkon kuvapankki

Lue myös:

Heidät valittiin uuteen kirkolliskokoukseen – katso lista kaikista edustajista

Analyysi: Uusi kirkolliskokous on edellistä tasa-arvoisempi, ja pappisedustajista naisia on nyt puolet

Hiippakuntien äänestysprosenteissa suurta vaihtelua – papit äänestivät taas laiskasti

***

Seuraa Kotimaata Facebookissa ja Twitterissä.

Jos et ole vielä Kotimaan tilaaja, voit tilata lehden täältä.