Tässä ovat kaikki ehdokkaat kirkolliskokoukseen – mukana lähes 800 nimeä yhdeksästä hiippakunnasta

Kirkolliskokous marraskuu 2019

Suomen evankelis-luterilaisen kirkon ylimpään päättävään elimeen kirkolliskokoukseen valitaan uudet edustajat ensi helmikuussa. Vaalien ehdokasasettelu päättyi viime perjantaina 15.11.

Kirkolliskokouksen ja samassa yhteydessä pidettävät hiippakuntavaltuustojen vaalit käydään hiippakunnittain. Pappisedustajia äänestävät papit ja maallikkoedustajia seurakuntien luottamushenkilöt. Vaalit ovat suhteelliset ja salaiset.

Kirkolliskokouksen edustajapaikat jaetaan hiippakuntien kesken niiden väkiluvun mukaisessa suhteessa. Tällä kertaa pakkaa sekoittaa ensi vuoden alusta voimaan tuleva uusi hiippakuntajako, joka tuottaa muutoksia muutaman hiippakunnan paikkamääriin. Eniten edustajia valitaan Oulun hiippakunnasta ja vähiten Porvoon hiippakunnasta. Ehdokkaita on eniten Turun ja Helsingin hiippakunnissa.

Seuraava kirkolliskokous istuu nelivuotiskauden 2020–2024. Paikkoja on jaossa kaikkiaan 96. Kirkolliskokoukseen valitaan 64 maallikkoedustajaa ja 32 pappisedustajaa. Päättyneellä kaudella istuneista edustajista runsaat kaksi kolmasosaa on ehdolla vaaleissa.

Kotimaa24 kokosi yhteen kaikkien hiippakuntien ehdokkaat kirkolliskokoukseen. Listaukset ovat alustavia ja koska ne ovat kunkin hiippakunnan julkistamassa muodossa, ehdokkaista on tarjolla eri määrä tietoa. Turun arkkihiippakunta on julkaissut ehdokkaiden syntymävuodet, Helsingin ja Lapuan hiippakunnat puolestaan kertovat ehdokkaiden seurakunnat.

Papit ovat voineet ilmoittaa seurakunnakseen työ- tai kotiseurakuntansa. Maallikkolistoilla ehdolla olevilla kirkon työntekijöillä mainittu seurakunta on kotiseurakunta.

***

HELSINGIN HIIPPAKUNTA (valitaan 4 pappia ja 8 maallikkoa)

Papit

Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Heltelä Marja, kirkkoherra, tuomiorovasti, Tuomiokirkko

Hiilamo Kirsi, perheneuvoja, psykoterapeutti, Paavali

Huovinen Leena, rovasti, johtava oppilaitospastori, Töölö

Kanala Kari, kirkkoherra, Paavali

Kariranta Kaisa, tietokirjailija, pastori, Vartiokylä

Korkalainen Samuli, pastori, kanttori, Paavali

Leverin Laura, seurakuntapastori, Kallio

Mäntylä Laura, oppilaitospastori, seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen pappi, Malmi

Pakarinen Jukka, kirkkoherra, Vartiokylä

Salminen Iiro, seurakuntapastori, Haaga

Suhonen Sami, pappi, TL, Roihuvuori

Talola Ville, yrittäjä, pastori, Kouvola

Kaikkien kirkko 2020 – Rohkeasti yhdessä -ehdokaslista

Antturi Arto, kirkkoherra, Helsingin Mikael

Ek Markus, pappi, Lauttasaari

Heusala Marko, pastori, Tikkurila

Koistinen Miika, seurakuntapastori, Vantaankoski

Laaninen Timo, pastori, HTM, Haaga

Mäkelä Jussi, kirkkoherra, KTK, Vuosaari

Nygård Leena, pastori, diakonissa, Vuosaari

Ronimus Hannu, kirkkoherra, rovasti, Espoon tuomiokirkko

Saba Mark, kansainvälisen työn kappalainen, Malmi

Vaittinen Elina, pastori, FM, Malmi

Wikström Henrik, toiminnanjohtaja, pastori, Vantaankoski

Vuori Maika, pastori, Haaga

Viinipuu-ehdokaslista

Toiviainen Marjaana, pappi, VTM, Kallio

Kupiainen Antti, kirkkoherra, Korso

Ahtiainen Anita, pastori, päätoimittaja, Oulunkylä

Lantto Outi, seurakuntapastori, Tuomiokirkko

Antola Tuomas, kirkkoherra, Mäntsälä

Junni Jussi, toiminnanjohtaja, Malmi

Poropudas Salla, hiippakuntasihteeri, Hakunila

Rajala Sari, seurakuntapastori, Herttoniemi

Keinänen Pertti, lahjoittajamarkkinoinnista vastaava, Pelastakaa lapset, Roihuvuori

Maarala Lauri, rovasti, Roihuvuori

Mattsson Mari, seurakuntapastori, Kallio

Viljamaa Visa, seurakuntapastori, Kallio

HELSINGIN HIIPPAKUNTA

Maallikot

Elävä kirkko -ehdokaslista

Etelämäki Kai, tietoliikenneteknikko, Korso

Hinkkanen Anja, HuK, director musices, Vuosaari

Jonkka Jaakko, dosentti, OTT, Malmi

Järvinen Ari, dipl. ins., isännöitsijä, Pakila

Kalliokoski Seppo, lähetystyöntekijä, puheenjohtaja, Korso

Karhunen Anneli, vanhempi lehtori, kieltenopettaja EM, Hämeenkylä

Ketonen Satu, MMM, KTK, Oulunkylä

Kontula Leena, poliisi, kriisinhallinta-asiantuntija, Tuomiokirkko

Korhola Eija-Riitta, filosofian tohtori, tietokirjailija, Töölö

Kukkola Liisi, terveydenhoitaja, eläkeläinen, Vantaankoski

Lauriala Helena, THM, eläkkeellä, Pitäjänmäki

Lehmuskallio Paula, seurakuntaneuvos, sairaanhoitaja, Tikkurila

Leppilampi Jukka, muusikko, artisti, Tuomiokirkko

Muurinen Seija, terveystieteiden tohtori, sh-diakonissa, Tuomiokirkko

Myllys Mikko, Vice President, Kannelmäki

Perilä Juha, nuorisotyönohjaaja, Sipoon suom.

Rautiainen Pasi, diakoni, Vuosaari

Reinilä Laura, suurlähettiläs (eläkkeellä), Lauttasaari

Sahi Sinikka, filosofian tohtori, opettajankouluttaja, Kannelmäki

Salmela Kaija, prof., lääkäri, Tuomiokirkko

Salomaa Pekka, ylikonstaapeli emeritus, Malmi

Sivunen Eero, yli-insinööri, rakennusinsinööri, Vantaankoski

Tolonen Eero, opettaja, eläkeläinen, Vantaankoski

Vuori Timo, teol. tri, hankekoordinaattori, Haaga

Sanasta Elämään -ehdokaslista

Araneva Jari, piirijohtaja, Hakunila

Hakkari Tommi, toimittaja, TM, Pitäjänmäki

Hanni Jukka, myyntijohtaja, pääsihteeri, Porvoon suom.

Haverinen Soili, TM, piirivastaava, Tikkurila

Huttunen Sonja, biologi, FM, Agricolan suom.

Ikonen Reijo, oopperalaulaja, Askola

Jokela Timo FT, dosentti, Vuosaari

Jääskeläinen Jouko, VTT, kirkolliskokouksen jäsen, Vantaankoski

Kaartokallio Loviisa, KM, luokanopettaja, Korso

Kopperoinen Samuel, VT, Pakila

Laavi Helena, TkT, prosessiasiantuntija, Paavali

Louneva Anneli, verovirkailija, matkanjohtaja, Töölö

Lukkaroinen Tuomas, TK, kuvataiteilija (AMK), Kallio

Marjokorpi Santeri, päätoimittaja, opettaja, Tuomiokirkkoseurakunta

Mäkimattila Sari, dos., LT, erikoislääkäri, Haaga

Pircklén Anne, hallintosihteeri, eläkeläinen, Sipoon suom.

Puusa Arto, FM, eläkkeellä, Paavali

Reinikainen Pekka, lääkäri, Tuomiokirkkoseurakunta

Ruha Anna, FM, opettaja, Kannelmäki

Tuomela Tiina, lastentautien erikoislääkäri, LKT, Rekola

Turunen Pirkko, farmas., koulunkäyntiavustaja, Pitäjänmäki

Vesamäki Aarne, IT-projektipäällikkö, Malmi

Virtanen Samuli, FM, Vuosaari

Vuorinen Tuulikki, lehtori, sairaanhoitaja-diakonissa, Malmi

Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Ali-Löytty Viivi, viestintäpäällikkö, partiojohtaja, Tuomiokirkkoseurakunta

Asikanius Riitta, psykoterapeutti, työnohjaaja, Kallio

Assmann Mervi, ylitarkastaja, FM, Malmi

Auvinen Petteri, palveluneuvoja, luottamusmies, Kannelmäki

Fleminch Tero, nuorisotyönohjaaja, asiamies, Rekola

Jalovaara Ville, dosentti, historiantutkija, Vuosaari

Kantola Tarja, kirjanpitäjä, puheenjohtaja, Paavali

Korolainen Katri, viestintäjohtaja, FM, Herttoniemi

Kujala Arto, opistoupseeri, Agricolan suom.

Kuusniemi Stina, nuorisotyöntekijä, Rekola

Lindroth Arttu, teologian kandidaatti, Töölö

Mattila Marketta, toimittaja, yhteiskuntatieteiden maisteri, Sipoon suom.

Mithiku Hanna, projektipäällikkö, Haaga

Palmén Ritva, tutkija, Porvoon suom.

Pokki Hilkka, erikoissairaanhoitaja, eläkkeellä, Tikkurila

Ranta Salla, toimittaja, opettaja, Haaga

Rantala Niilo, teologian opiskelija, taiteilija, Haaga

Roman-Lagerspetz Sari, valtiotieteiden tohtori, dosentti, Tikkurila

Rämö Eve, sosiaaliohjaaja, kaupunginvaltuutettu, Korso

Soininvaara Anna-Maria, Keskustakirjaston johtaja, Tuomiokirkko

Vanhamäki Leena, kulttuurituottaja (AMK), freelancer, Malmi

Weuro Jaakko, lainsäädäntöneuvos, partiojohtaja, Oulunkylä

Vuori Wiking, oikeusnotaari, Roihuvuori

Äijö Petteri, valtiotieteiden maisteri, asiakkuusjohtaja, Paavali

Viinipuu-ehdokaslista

Al-Musawi Sini, opiskelija, toimistoassistentti, Paavali

Caceres Del Castillo David, Kv-työn sosionomi-diakoni, Paavali

Heikkinen Anne, teologian opiskelija, Haaga

Huhanantti Saara, johtava diakoniatyöntekijä, Oulunkylä

Karlson Anu, toimittaja, eläkkeellä, Oulunkylä

Kettunen Jemo, muusikko, teologian yo, Kannelmäki

Leipakka Laura, tapahtumakoordinaattori, Malmi

Luoma Ella, palveluneuvoja, Roihuvuori

Miettinen Anna, diplomi-insinööri, kulttuurintuottaja, Kallio

Moring Kirsikka, kulttuuritoimittaja, Lauttasaari

Rantala Ilona, opiskelija, Haaga

Salonen Sara, järjestösuunnittelija, Oulunkylä

Silfverhuth Iida, opiskelija, Töölö

Ylänkö Arja Katriina, sosiaaliterapeutti, Malmi

Takala Toomas, diakoniatyöntekijä, Herttoniemi

Hovisilta Heidi, sairaanhoitaja AMK, Askola

Paloniitty Tiina, tutkijatohtori, OTT, Paavali

Wallenius Veera, diakoniatyöntekijä, Porvoon suom.

***

TAMPEREEN HIIPPAKUNTA (valitaan 4 pappia ja 8 maallikkoa)

Papit

Avara kirkko -ehdokaslista

Hukari Ari, pastori, teologian tohtori

Munukka Saila, vs. kirkkoherra, pastori

Pitkänen Heidi, seurakuntapastori

Rikkinen Minna, pastori, teologian tohtori

Ruusukallio Ulla, rovasti, sairaalapappi

Salminen Teemu, seurakuntapastori

Salonen Kari, rekisteripäällikkö

Silfverhuth Olli-Pekka, kirkkoherra

Sorsa Leena, TT, HM, seurakuntapastori

Vikman Jarkko, väitöskirjatutkija, seurakuntapastori

Vänskä Jukka, pappi, työyhteisösovittelija

Waris Timo, kenttärovasti

Kirkon rakentajat -ehdokaslista

Friman Ralf, nuorten aikuisten pastori

Heiskanen Jouni, seurakuntapastori

Kemppainen Jari, kirkkoherra, rovasti

Koivulahti Juha, kirkkoherra

Rantavuori-Kähärä Soile, kappalainen

Lassila Mirja, seurakuntapastori, muusikko

Matilainen Tero, kirkkoherra

Mäenpää Saija, koulutyön pappi

Repo Heikki, pastori

Pitkänen Jorma, kirkkoherra

Pöyhönen Timo, pastori, toiminnanjohtaja

Ulvinen Heli, kirkkoherra

Yhdessä kirkkomme parhaaksi -ehdokaslista

Aalto Mikko, valmentaja, pastori

Haverinen Pentti, rovasti, johtava sairaalapastori (el.)

Hukari Arni, pastori, lähetystyöntekijä

Häkämies Hannu, pastori, ex vanh.lehtori

Juppala Mika, pastori

Kalliomaa Sakari, piirijohtaja, pappi

Kokkonen Toni, pastori, sosionomi(AMK)

Pokki Timo, pastori, TT

Riuttala Johannes, kappalainen, diakoniapappi

Räsänen Niilo, rehtori, TT

Räty Lasse, pastori

Uusimies Hannu, pastori, everstiluutnantti evp

TAMPEREEN HIIPPAKUNTA

Maallikot

Avara kirkko -ehdokaslista

Kallinen Matleena, opiskelija

Karhola Anne, pari- ja seksuaaliterapeutti

Karppinen Riku, lähihoitaja

Kaunisto Timo, agronomi, yrittäjä

Kauppinen Tuomas, kasvatustieteiden kandidaatti

Kiiskinen Tuija, taloustieteiden maisteri

Korri Pia, koulutusasiantuntija, valmentaja

Laitinen Reijo, psykiatrian erikoislääkäri, teologian maisteri

Liimatta Timo, kirkon nuorisotyönohjaaja

Lipponen Varpu, terveystieteiden tohtori, psykoterapeutti

Löytty Olli, FT, tutkija

Niemistö Riitta, TkT, partiojohtaja

Parviola Jarno, FM, uskonnon lehtori

Pulli Veikko, valaistusmestari

Roivainen Irene, YTT, sosiaalineuvos

Salminen Tiina, psykiatrian erikoislääkäri

Seilo Marja-Leena, KM, KteO

Takala Pasi FM, lehtori (emeritus)

Tuohimaa-Salminen Kristiina, diakoni, sosionomi (YAMK)

Uotila Mikko, arkkitehti

Vuolanto Ville, dos., yliopistonlehtori

Keskustalainen seurakuntaväki -ehdokaslista

Aakula Kari, toimitusjohtaja, maatalousyrittäjä

Hammarén, Jukka, seurakunnan johtaja, rak.insinööri

Karunen Timo, linja-autonkuljettaja, maanviljelijä

Koskinen Riitta, Procurement Data Assistant

Paajanen Risto, insinööri

Pura Veli-Matti, maaseutuyksikön päällikkö, maanviljelijä

Soininen Kalle, myyntipäällikkö

Tonteri Liisa, varhaiskasvatuksen opettaja

Viitala Ritva, sairaanhoitaja-diakonissa

Kokoomuksen ehdokaslista

Ahonen Antti, toiminnanjohtaja, humanististen tieteiden kandidaatti

Aittola Eija, KM, eläkkeellä

Blom Jarmo, isännöitsijä

Hartikainen Matti, FM, eläkkeellä

Herranen Eero, näyttelijä, yritysvalmentaja

Huomo Matti, MuM, MJ (musiikinjohtaja)

Hyttinen Juha, ylikonstaapeli, kenttäjohtaja

Kaloinen Sara, palvelukoordinaattori

Kivimäki-Hietanen Heini, muusikko, yrittäjä

Koivula Timo, YTS

Korpela Marja-Leena, kotitalousopettaja, eläkkeellä

Laiho Maritta, konsultti

Mannila Juha-Pekka, ekonomi, hallintotieteiden maisteri

Parkkila Seppo, professori, lääkäri

Peräkääly Anja, agronomi

Pietilä Tapani, rehtori, eläkkeellä

Ranta Anita, hallintopäällikkö, eläkkeellä

Reilin Jaakko, merkonomi, koti-isä

Sällylä Anne, yhteiskuntatiet. maisteri, liikunnanohjaaja

Talonen Esa, yrittäjä

Tuori Risto, asianajaja, oik.lis.

Uusitalo Pekka, taloustieteen maisteri, toimitusjohtaja

Vesaranta Heli, osastonhoitaja

Viljanen Merja, kirkon nuorisotyönohjaaja, yrittäjä

Tampereen hiippakunnan kirkkodemarit -ehdokaslista

Harkonmaa Tuula, kunnallissihteeri, yo-merkonomi

Kumlander Joni, asiakkuuskoordinaattori, sosionomi (AMK)

Tampereen hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki -ehdokaslista

Alajoki Asko, insinööri, konsultti

Ansaharju Aulis, DI

Heinonen Juha, nuorisotyön johtaja

Immonen Anna-Kaisa, yrittäjä, opettaja

Ketola Lassi, agrologi

Lampinen Antti, yrittäjä

Leppänen Keijo, eläkeläinen

Moilanen Tenho, insinööri (amk), toimitusjohtaja, opettaja

Mäki Kalle, lääketieteen lisensiaatti, teologian maisteri

Nummela Leif, päätoimittaja

Pihlajamaa Pirkko, dipl.insinööri

Rinne Riku, koulu- ja nuorisotyön johtaja

Rämö Sari, FM, tutkija

Salo Marika, yhteisövalmentaja, yrittäjä

Simojoki Pekka, muusikko

***

TURUN ARKKIHIIPPAKUNTA (valitaan 4 pappia ja 8 maallikkoa)

Papit

Yhdessä-ehdokaslista

Ahola Miika, kappalainen, 1981

Hesso Heikki, oppilaitosteologi, 1988

Hälli Teemu, diakoniajohtaja, 1977

Hautala Anna-Kaisa, vs. kirkkoherra, 1961

Järvinen Pauliina, hiippakuntapastori, 1971

Kairavuo Jani, kirkkoherra, lääninrov., 1976

Knuutila Anna, seurakuntapastori, 1983

Kruus Tuija, vs. kirkkoherra, 1962

Palmunen Saara, seurakuntapastori, 1983

Pusa Mia, korkeakoulupappi, 1968

Rantala Tapani, rehtori, rovasti, 1961

Repo Samu, johtava kappalainen, 1975

Satakunnan papit -ehdokaslista

Ollila Maria, sairaalapastori, 1972

Salminen Anniina, seurakuntapastori, 1993

Saravuoma Sami, seurakuntapastori, 1994

Tolvanen Sami, kirkkoherra, 1983

Virta Valtteri, kappalainen, 1983

Vuori Olli-Matti, kappalainen, 1976

Sillanrakentajat-ehdokaslista

Auvinen Ville, lähetysjohtaja, TT, 1966

Hokkanen Pete, kappalainen, HTT, 1963

Hämäläinen Timo, kappalainen, 1956

Jaakkola Pasi, kappalainen, TT, 1975

Koskenniemi Erkki, pastori, dosentti, 1956

Kärmeranta Hanna, seurakuntapastori, 1981

Laurila Tarja, pastori, HuK, 1956

Liivola Henry, kirkkoherra, 1954

Markkula Juhana, kirkkoherra, ekonomi, 1968

Rainerma Jaakko, vt. kappalainen, sosionomi (AMK), 1979

Ronkainen Remo, seurakuntapastori, 1989

Uhinki-Suominen Pauliina, vt. kirkkoherra, 1966

TURUN ARKKIHIIPPAKUNTA

Maallikot

Sosialidemokraattinen ehdokaslista

Nurmio Merja, psyk.sairaanhoitaja, 1950

Rajala Pertti, maakuntajohtaja emeritus, 1954

Vataja Miika, hieroja, 1979

Sillanrakentajat-ehdokaslista

Ahvenjärvi Sauli, yliopettaja, 1957

Ehojoki Juhani, diplomi-insinööri, TkL, 1952

Harstinen Pirjo, eläkeläinen, diakonissa, 1955

Heikkilä Martti, eläkeläinen, yrittäjä, 1952

Hietanen Marika, diakoni, 1968

Jalonen Jouko, eläkeläinen, 1950

Järäinen Virpi, suuhygienisti, 1966

Kantola Mauri, junamies, 1950

Kallio Reino, maa- ja metsätalousyrittäjä, 1952

Korpela Simo, FM, matemaattiset aineet, 1950

Kyyhkyharju Elina, kokki, 1988

Lindberg Hanna, kotimaantyön johtaja, 1970

Mäenpää Kari, koulutussuunnittelija, 1956

Määttänen Annika, perheterapeutti, 1962

Norro Soili, FM, kieltenopettaja, 1968

Salakari Mikko, johtava kanttori, 1972

Salo Satu, seurakuntalehtori, 1970

Sippola Ilmari, agrologi, maanviljelijä, 1956

Suokivi Johanna, emäntä, 1967

Tynkkynen Kari, joht. nuorisotyönohjaaja, 1966

Törmä Antti, projekti-insinööri, 1976

Uusi-Kinnala Marjo, maatalousyrittäjä, merkonomi, 1976

Vehviläinen Timo, upseeri, 1966

Vilja Sointu, psykologi, 1991

Partiotyön ystävät -ehdokaslista

Kuivala Jarno, aliupseeri, 1979

Nappu Juha, yrittäjä, toimitusjohtaja, 1967

Valo-Laukkanen Kaarina, lehtori, 1971

Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista

Haikka Marja Elina, FM, MuM, kanttori, 1960

Heikkilä Pekka, toimittaja, 1960

Jarvansalo Matti, vanginvartija, 1956

Kallionsivu Leena, toiminnanjohtaja, 1962

Kantola Juha, maanmittausinsinööri (AMK), 1979

Karru Tuulikki, luokanopettaja, 1977

Koivisto Kimmo, lapsi- ja nuorisotyönohjaaja, 1957

Laiho Jari, kapteeni evp., herrastuomari, 1952

Luotola Matti, maanviljelijä, 1966

Manninen Helena, yrittäjä, toiminnanjohtaja, 1964

Mäntynen Jarmo, metsäasiantuntija, 1952

Ollila Markus, musiikin maisteri, opettaja, 1980

Palmunen Lauri, valtiotieteen maisteri, 1952

Langueu Nganou Epse Roto Colette, ravitsemustyöntekijä, siivooja, 1961

Sahla Taru, vastaava diakoniatyöntekijä, 1972

Saine Harri, KT, erityisopettaja, 1960

Sirkiä Anna, musiikin opiskelija, 1992

Sulo Lasse, maanviljelijä, 1956

Tuominen Eeva-Liisa, lähihoitaja, viljelijä, 1966

Tuominen Matti, insinööri, 1957

Vainio Heikki, opetusneuvos, rehtori, 1956

Vastamäki-Ahola Anne, myyjä, 1958

Vesanen Heikki, agrologi, 1948

Muutoksen tuuli -ehdokaslista

Elomaa Irmeli, lääkäri, 1949

Erake Pia, diakonissa, 1972

Flinck Marja, kasvatustieteiden tohtori, 1951

Heywood Alina, opiskelija, 1998

Kangas Elina, verkostopäällikkö, 1976

Kontinen Ilona, lehtori, 1975

Koskinen Elina, pankkineuvoja, 1961

Linkinen Tom, FT, tutkija, 1972

Lintunen Anna, MmT, tutkija, 1981

Lähteenmäki Sari, yrittäjä, kirjanpitäjä, 1968

Mustonen Riina, TM, FM, 1973

Mäkelä Jakke, fyysikko, 1972

Nieminen Jari, HTM, asiantuntija, 1990

Näse Hikka, KM, 1974

Ollila Päivimaaria, kirjastonhoitaja, 1958

Pulla Helvi, diakoni, nunna, 1942

Rantala Anniina, luokanopettaja, 1990

Rantanen Laura, toimittaja, 1990

Suontausta Ulla, lukiokoulutuksen lehtori, 1960

Särkijärvi Helena, FM, VTK, 1973

Wallin Mika, johtava nuorisosihteeri, 1969

Väisänen Jukka, kasvatustieteen kand., 1977

Pulkkinen Saara-Maria, YTM, informaatikko, 1989

Kokoomus ja sitoutumattomat -ehdokaslista

Abrahamsson Karoliina, tradenomi, koulutussihteeri, 1981

Aso Janne, Palomestari, asemamestari, 1975

Björkskog Tommy, Key Account Manager, 1973

Fossi Jouko, VTM, toimitusjohtaja, 1945

Hatanpää Satu, yrittäjä, KLT-kirjanpitäjä, 1977

Heikelä Leena, hum.kand., aineopettaja, 1953

Hellström Aira, koordinaattori, 1952

Jaatinen Eliisa, optikkoyrittäjä, 1966

Karlsson Petteri, DI, 1963

Kaski Bia, asiakkuusjohtaja, 1967

Katila Tommi, maatalousyrittäjä, 1970

Kivinen Mikko, toimitusjohtaja, yrittäjä, 1984

Kouki Ville, rehtori, 1984

Korpela Mikko, yrittäjä, 1977

Kälviäinen Anna-Kaisa, huolitsija, 1990

Lehtimäki Jouni, varatuomari, oikeustieteen lis. 1964

Leinonen Ari, kiinteistövälittäjä, yrittäjä, 1960

Lund Olli, ylioppilas, 1997

Luoma Eero, eläkeläinen, yrittäjä, 1948

Mattila Hannu, huoltovastaava, 1952

Mäkinen Marko, valtiotieteiden ylioppilas, 1974

Nurmi Veli-Pekka, onnettomuustutkintakesk. joht., 1964

Paala Antti, maanviljelijä, 1953

Palokangas Ritva, maanviljelijä, yrittäjä, 1961

Pekola Antti, majuri, 1943

Perkkola Jussi, erityisluokanopettaja, 1962

Perttu Armi, sosionomi, 1984

Pitkänen Nelly, opiskelija, 2001

Puhakka Matti, kauppias, 1944

Pääkkönen Ville, yrittäjä, 1985

Raassina Nuutti, ylioppilas, 1997

Rastas-Anttila Oili, koulunkäynninohjaaja, 1958

Ruostesaari Marja Leena, VTM, KM, 1941

Räsänen Timo, yksikön päällikkö, 1978

Tolvanen Arvi, opiskelija, 1995

Tuusa Pauliina, opiskelija, 1996

Valtonen Marjo, asiantuntija, varatuomari, 1957

Vasama Juha, KM, rehtori, 1973

***

LAPUAN HIIPPAKUNTA (valitaan 3 pappia ja 7 maallikkoa)

Papit

Avara kirkko -valitsijayhdistys

Lotta Endtbacka, kirkkoherra, Pietarsaaren suomalainen

Tuomo Klapuri, kirkkoherra, rovasti, Vaasan suomalainen

Minna Lainimo, johtava kappalainen, Seinäjoki

Laura Laitinen, kirkkoherra, Jyväskylä

Markku Orsila, johtava kappalainen, kasvatuksen työalojen johtaja, Seinäjoki

Panu Partanen, kirkkoherra, Toivakka

Kirsi Pohjola, yhteiskuntavastuupappi, YTT, Jyväskylä

Marja-Liisa Saukkonen. kuurojenpappi, Jyväskylä

Maria Siekkinen, kappalainen, Kurikka

Kansankirkko tänään -valitsijayhdistys

Arja Huuskonen, kirkkoherra, Pihtipudas ja Kinnula

Jenny Kärki, vs. kappalainen, Kauhava

Ilkka Lehto, kirkkoherra, Vimpeli

Harri Niemelä, kirkkoherra, Jämsä

Kalle Peltokangas, kirkkoherra, Ähtäri

Matti Salomäki, tuomiorovasti, Lapua

Heikki Sariola, lääninrovasti, TT Kurikka

Osmo Väätäinen, aluekappalainen, Jyväskylä

Marja-Riitta Ylikangas-Annola, seurakuntapastori, Vaasan suomalainen

LAPUAN HIIPPAKUNTA

Maallikot

Avara kirkko -valitsijayhdistys

Eveliina Aijasaho, muusikko, Jyväskylä

Sauli Isokoski, myyjä, Pietarsaaren suomalainen

Mikko Jokipii, toiminnanjohtaja, Kurikka

Asko Juuti, sairaanhoitaja, työsuojeluvaltuutettu, Muurame

Mari Kela, kirkon nuorisotyön ohjaaja, artesaani, Seinäjoki

Jukka Kiviniemi, toiminnanjohtaja, yrittäjä, Vaasan suomalainen

Esko Koskinen, kunnossapitovastaava, Jyväskylä

Tuulia Kuntsi, apulaisrehtori, KM, Jyväskylä

Siiri Muhonen, järjestötyöntekijä, Jyväskylä

Tuulia Närvä, erikoissuunnittelija, Vaasan suomalainen

Maija-Liisa Piitulainen, kunnallisneuvos, lausuntataiteilija

Oskari Rantala, tutkija, Jyväskylä

Leena Ruotonen, KM, Jyväskylä

Anniina Savolainen, asiakaspalvelukoordinaattori, laboratorioanalyytikko, Jyväskylä

Arja Siikström, sivistysjohtaja, Uurainen

Reetta Suonpää, toimintaterapeutti, Jyväskylä

Jaana Tani, rehtori, Äänekoski

Eila Tiainen, vapaa toimittaja, Jyväskylä

Jari Tuukkanen, diakoni, yrittäjä, Jyväskylä

Hanna Tuura, järjestösihteeri, YTK, Isokyrö

Marjaana Wuolio, eläkeläinen, opettaja, Jyväskylä

Kirkko keskellä kylää -valitsijayhdistys

Taija Hakola, kotitalousteknikko, Kauhajoki

Tarmo Konstari, diplomi-insinööri, Jämsä

Kai Luoma, rehtori, Vaasan suomalainen

Mirjami Mäntymaa, lastenpsykiatrian dosentti, ylilääkäri, Lapua

Heikki Palola, pankinjohtaja, eläkkeellä, Petäjävesi

Marjatta Seppä-Lassila, ESH, Kauhava

Mauri Sompa, sosiaalineuvos, Jyväskylä

Ilmari Ylä-Autio varatuomari, liikuntaneuvos, Seinäjoki

Jarmo Latvala, sairaanhoitaja, Kurikka

Kirkko lähellä sinua -valitsijayhdistys

Aimo Asikainen, ylikonstaapeli, eläkeläinen, Jyväskylä

Marjatta Hautala, opettaja, Kauhajoki

Kimmo Niskala, diakoni, Alajärvi

Eino Nissinen, toimitusjohtaja, Kyyjärvi

Elina Pusaa, julkishallinnon asiantuntija, Ähtäri

Ahti Ranto, maanviljelijä, Ilmajoki

Pentti Silvennoinen, opetusneuvos, eläkeläinen, Pietarsaaren suomalainen

Erkki Tukeva, toiminnanjohtaja, sosiaalityöntekijä, Kurikka

Jouko Ylinen, seurakuntaneuvos, Seinäjoki

Koko kansan kirkko -valitsijayhdistys

Oili Airaksinen-Rajala, myyntineuvottelija, Vaasan suomalainen

Anne-Mari Hiivanainen, varhaiskasvatuksen, lastenhoitaja, Mustasaaren suomalainen

Ritva Karhula, toimittaja, teologian yo, Pietarsaaren suomalainen

Henna Kelin, lähihoitaja, Ähtäri

Kari Koskela, pelastusjohtaja emeritus ,Pietarsaaren suomalainen

Tarja Tenkula, ylihoitaja, Seinäjoki

Linnea West, vanhempi rikoskonstaapeli, Vaasan suomalainen

Seurakuntaväki-valitsijayhdistys

Seija Järnfors, asiakirjahallinnon asiantuntija, Pihtipudas

Piia Kattelus, poliisi, hallintotieteiden maisteri, Seinäjoki

Juho Kössi, eläkeläinen, erityisopettaja, Seinäjoki

Päivi Lampila, tutkija, FT, Muurame

Tomi Pirttimäki, insinööri, Jyväskylä

Erkki Puhalainen, kotimaantyönjohtaja, eläkeläinen, Jyväskylä

Inkeri Tuunanen, sairaanhoitaja, Jyväskylä

Mervi Viuhko, verkostotoiminnan johtaja, teologian yo, Soini

Raine Äyräväinen, luokanopettaja, Muurame

***

PORVOON HIIPPAKUNTA (valitaan 2 pappia ja 3 maallikkoa)

Papit

På biblisk grund -ehdokaslista

Backström Harry, teol.dr, kyrkoherde

Häggblom Albert, verksamhetsledare

Klemets Ingemar, kaplan

Lassila Max-Olav, kyrkoherde

Tillsammans-ehdokaslista

Anderssén-Löf Mia, kyrkoherde, TD

Audas-Willman Ann-Mari, teol.mag., pol.mag.

Lindgård Stina, kyrkoherde

Nyberg Jan-Erik, chef för familjerådgivningen i Jakobstad

Puska Mari, kyrkoherde

Steffansson Rolf, teol.mag., verksamhetsledare

PORVOON HIIPPAKUNTA

Maallikot

”För Kristi kyrka” -ehdokaslista

Gädda Matias, projektchef, byggnadsingenjör

Henricson Marcus, VD, jurist

Melin Olav, TM, fd chefsredaktör Kyrkpressen

Saarukka Karin, pensionerad lektor

Sarelin Birgitta, docent

Stenlund Göran, FM, pensionerad verksamhetsledare

Wallén Björn, direktor

Viik-Ingvesgård Anita, fil.mag.

Vähäkangas Martti, företagare, pensionerad VD

En kyrka för alla -ehdokaslista

Aitokari Mia, projektkoordinator

Granlund Jona, teol.kand., ungdomsarbetsledare

Hagman Patrik, docent, teolog

Harms-Aalto Martina, FM, företagare

Holm Tanja, ekon.mag., marknadsföring

Jern Olav, landskapsråd

Kronholm-Cederberg Annette, FD, lektor i modersmål och litteratur

Lindholm Frank, pensionär

Wideroos Ulla-Maj, pensionär, fd riksdagsledamot

Avoin kirkko – öppen kyrka -ehdokaslista

Aminoff Philip, styrelseordförande

Ahvenanmaan rovastikunnan ehdokkaat (valitaan yksi maallikkojäsen):

Kyrkan i världen -ehdokaslista

Bror Gammals, ensimmäinen varahenkilö Daniela Katarina Back, toinen varahenkilö Henrik Paul-Mårten Sjölund

En kyrka i tiden -ehdokaslista

Rolf Peter Lindbäck, ensimmäinen varahenkilö Nina Helena Erika Lindfors, toinen varahenkilö Kim Johan Ehn

***

ESPOON HIIPPAKUNTA (valitaan 3 pappia ja 7 maallikkoa)

Papit

Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -valitsijayhdistys

Aaltonen Tapio, rovasti, johtamisen kehittäjä

Himanen Kaiju, johtava kappalainen

Hintsala Meri-Anna, TT, viestintäpäällikkö

Jokela Eero, yhteisen seurakuntatyön päällikkö

Linnoinen Päivi, kirkkoherra, TL

Mäkinen Mimosa, kirkkoherra, Kauniaisten seurakuntayhtymän johtaja

Tirranen Markus, kirkkoherra

Turtiainen Jouni, kirkkoherra

Zitting Heidi, tohtorikoulutettava, kansainvälisentyön pappi

Yhteinen kansankirkko -valitsijayhdistys

Larmala Riku, pastori, aineenopettaja

Liiri Timo, pastori

Pakalén Olli, rovasti

Pöykkö Kalervo, hallintopastori

Rissanen Juha-Pekka, kappalainen

Sarjala Marja-Leena, pastori, psykoterapeutti

Siltala Johanna, seurakuntapastori

Vähäsarja Juha, pastori, päätoimittaja

ESPOON HIIPPAKUNTA

Maallikot

Toivoa on – uudistuminen mahdollisuutena -valitsijayhdistys

Aspila Pentti, maat.metsät.tri, Senior Advisor

Huuhtanen Tuula, diakoni, musiikkiterapeutti

Jalava Markku, viestintäpäällikkö

Kemppainen Atte, TM, hist. ja yhteisk.opin op.

Kupiainen Jari, kehityspäällikkö

Lehmusmies Johanna, diakoni, sosionomi YAMK

Musikka Eila, nuorisotyönohjaaja

Mykkänen Jouni, kulttuurineuvos

Pitkä Juha, johtava nuorisotyönohjaaja

Pääkkö Aila, EU-kotimaan avustaja

Raunu Päivi, YTM, sosiaalityöntekijä

Rotko Iida, teologian kandidaatti

Simes Ulla, toiminnanjohtaja, MuM

Tillander Rasmus, TM, asiantuntija

Tähtinen Tapio, johtaja

Tuure Hertta-Liisa, toiminnanjohtaja, YTM

Tyvi Sini, koordinaattori

Untamo Lauri, myyntipäällikkö, farmaseutti

Urama Raija, musiikinopettaja, TM, FM

Viljakainen Paula, fysioterapeutti, Esp. kirkkov. vpj

Yhteinen kansankirkko -valitsijayhdistys

Ahonen Lea, rehtori, eläk.

Auvinen Hannamari, terveydenhoitaja, kaupunginvalt.

Eräpolku Merja, valtiotieteenmaisteri, tiedottaja

Haapala Tiina, sosiaaliohjaaja

Hammert Hans, asiantuntija

Helo Leevi, nuorisotyönohjaaja, muusikko

Hyvärinen Tuomo, talousjohtaja, eläk.

Karppinen Hannele, yleislääketieteen erikoislääkäri

Kekki Minna, ekonomi

Lappalainen Esko, järjestöneuvos

Lumijärvi Johanna, TM, yliopisto-opettaja

Mänttäri Annakaisa, viestintäpäällikkö, YTM

Rönkkö Pentti, toimittaja

Salminen Antero, TM, kenttäpääll.

Savela Sari, KTM, päätoimittaja

Silvola Heikki, soitonopettaja, kanttori

Sorvari Heikki, dipl. ins., kirkolliskokousedustaja

Valkealahti Anita, varhaiskasvatuksen erityisopettaja

Vähäsarja Petri, toimituspäällikkö

***

KUOPION HIIPPAKUNTA (valitaan 3 pappia ja 6 maallikkoa)

Papit

Aika puhua -valitsijayhdistys

Markku Virta

Juhani Laurinkari

Kirkon rakentajat -valitsijayhdistys

Oiva Malinen

Marja-Leena Niinivaara-Koskell

Jukka Norvanto

Timo Suutari

Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -valitsijayhdistys

Juhani Saastamoinen

Aulikki Mäkinen

Niina Pehkonen

Olli Kortelainen

Matti Perälä

Juha Antikainen

Aila Kemppainen

Ville Ojala

Ruut Hurtig

Markku Fräntilän ehdokkuus -valitsijayhdistys

Markku Fräntilä

KUOPION HIIPPAKUNTA

Maallikot

Kajaanin rovastikunta -valitsijayhdistys

Helena Ahonen

Yrjö Sorvari

Yhteisellä matkalla -valitsijayhdistys

Tauno Harinen

Markku Huttunen

Kari Ikonen

Raija Iskanius

Matti Ketonen

Juuso Kopperoinen

Jaakko Mikkola

Pekka Niiranen

Heli Norja

Rautalammin rovastikunta -valitsijayhdistys

Pauli Paatsola

Katja Saraketo

Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -valitsijayhdistys

Tarja Välimäki

Tiina Häkkinen

Janne Riiheläinen

Auli Kela

Sirkku Muilu

Tarja Vehkaoja

Sauli Paavilainen

Tero Jankko

Kimmo Juntunen

Heli Vuojärvi

Aino Jaakkola

Marko Koskelo

Tuomo Kantele

Topi Linjama

Liisa Karjalainen

Jussi Huttunen

Pohjois-Karjala -valitsijayhdistys

Maiju Ahlholm

Tellervo Hurskainen

Mikko Juvonen

Mikko Kaskiniemi

Heli Kilpeläinen

Markku Korpinen

Anneli Parkkonen

Anton Sutinen

Kirkko keskellä arkea -valitsijayhdistys

Janne Kasurinen

Anja Lehtonen

Marjatta Pulkkinen

Erkki Räsänen

Sakari Yrjänä

***

MIKKELIN HIIPPAKUNTA (valitaan 4 pappia ja 8 maallikkoa)

Papit

Kansankirkon rakentajat -valitsijayhdistys

Astola Matti, kappeliseurakunnan kappalainen, oikeusnotaari

Juntunen Sammeli, kirkkoherra, dosentti

Kenttälä Maarit, teol.maist., pappi

Lamberg, Jani kappalainen

Luoma Tuomas, kappalainen

Malinen Mika, seurakuntapastori, TM

Oittinen Kaisa, seurakuntapastori, lapsityön teologi

Paintola Leena, johtava kappalainen

Pehkonen-Suoranta Kaisa-Liisa, varhaiskasvatuksen johtaja

Pelkonen Heikki, kirkkoherra, rovasti

Pylkkänen Sirkka, kirkkoherra, rovasti

Rentola Hanne-Maaria, kirkkoherra

Avoin kirkko – Mikkelin hiippakunnan papit -valitsijayhdistys

Hatakka Janne, pastori, kirkkoherra

Hienonen Laura, pastori

Juuma Eija, hallintopastori

Karasti Heikki, rovasti

Kiiveri-Kihlanki Sanna, perheneuvoja-sairaalapappi

Koivunen Anne, kappalainen

Lehdeskoski Elina, kappalainen

Lehtinen Mirva, kappalainen

Loikkanen Toivo, rovasti, aluekappalainen

Nousiainen Anne, kappalainen

Parkkinen Mari, pappi, nuorempi tutkija

Suominen Hanna, kappalainen

MIKKELIN HIIPPAKUNTA

Maallikot

Mikkelin hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki -valitsijayhdistys

Brenner Lukas, piirivastaava, teologi

Falk Mika, toiminnanjohtaja

Kekkonen Helena, lähetystyöntekijä, fysioterapeutti

Koskelo Aimo, aluepäällikkö

Laaksonen Pertti, kapteeni evp

Matsson Jukka, maanviljelijä

Pöyhönen Ilkka, professori emeritus

Taipale Esa, toimitusjohtaja

Tuuri Timo-Esa, linja-autonkuljettaja, uutistoimittaja

Vainio Vesa, veturinkuljettaja

Vänskä Vuokko, toimittaja

Lampi Timo, kirkon nuorisotyönohjaaja

Tulkaa kaikki – Mikkelin hiippakunta -valitsijayhdistys

Aikio Jenni, pääsihteeri

Andrejev Katja, tiimipäällikkö, MBA

Anttila Tuula, opiskeluhuollon kuraattori, sosionomi

Hartikainen Jutta, terveystieteiden tohtori

Hirvi Jukka, nuorisotyönohjaaja

Hämäläinen Tomi, nuorisotyönohjaaja

Härkönen Heikki, yrittäjä

Kalpio Noora, lastenohjaaja

Kiukas Tommi, opiskelija

Kosonen Pekka, lehtori, kirkolliskokousedustaja

Kotiaho Pekka, DI

Kuisma Minni, nuoriso-ohjaaja, yhteisöpedagogiopiskelija

Kämäräinen Ville, kasvatuksen työalajohtaja

Loikkanen Virpi, lukion lehtori

Mattila-Nousiainen, Kristiina projektityöntekijä

Natunen Salla, teol.yo, opiskelija

Nyrhinen Sari, kasvatustieteiden maisteri, koulunjohtaja

Palo Pauliina, maatalousyrittäjä

Raikaslehto Henna, sosionomi YAMK, projektipäällikkö

Rantanen Pauli, ekonomi

Rauhala Pentti, FT, dosentti

Seppälä Tarja, varhaiskasvatuspäällikkö, eläkkeellä

Valjakka Monica, vuoropäällikkö, freelancer

Ihmisten kanssa elävä kirkko -valitsijayhdistys

Flöjt Marko, kirkon nuorisotyönohjaaja

Karhu Anu, maatalousyrittäjä

Karjalainen Matti, toimittaja, eläkkeellä

Kuikka Seija, LT, erikoislääkäri

Kärri Panu, markkinointipäällikkö

Loikkanen Olli, maanviljelijä

Merikoski Yrjö, radiologian erikoislääkäri

Niemi Jaana, järjestösuunnittelija, toiminnanjohtaja

Rossi Antero, ylikomisario, eläkkeellä

Räty Pekka, näyttelija-ohjaaja

Talja Martti, professori

Wallin Tiina, luokanopettaja, KM

Viljakainen Kaija, palvelusihteeri

Yhteistyön kirkko -valitsijayhdistys

Aalto-Huhtinen Tiina, KM, opettaja

Hahtola Eeva-Riitta, FM, rehtori (eläk.)

Hauhia Mikko, kuoronjohtaja, yrittäjä

Hänninen Ari, asiakkuusjohtaja, eläkkeellä

Karjalainen Panu, puuseppä, maanviljelijä

Luostarinen Jarmo, ekonomi, yrittäjä

Mielikäinen Juha, avainasiakaspäällikkö

Ojanen Jutta, oikeustradenomi

Pohjolainen Terttu, terveystieteiden ja teologian maisteri, opettaja

Pöntinen Raisa, terveydenhoitaja, Ttm-opiskelija

Rosberg Eira, kestävän kehityksen koordinaattori, FL

Sarikka Hannu, hallintojohtaja (emer.) varatuomari

Suikkanen Jaana, KM, erityisopettaja

Wilska Pekka, satamakuraattori

***

OULUN HIIPPAKUNTA (valitaan 5 pappia ja 8 maallikkoa)

Papit

Kansankirkon keskellä, tärkein edellä, kaikki mukana -valitsijayhdistys

Helomaa, Seija

Pesämaa, Heikki

Savuoja, Ari

Tepsa, Pentti

Tuusa, Soile

Kansankirkon rakentajat -valitsijayhdistys

Niemelä, Pauli

Soronen, Mauno

Tölli, Tuomas

Mahdollisuuksien kirkko -valitsijayhdistys

Asikainen, Pekka

Glumoff, Iida

Hautala, Jukka

Jukkola, Sanna

Kakkuri, Teemu

Kesti, Heini

Kieksi, Kimmo

Kuusela, Hanna

Pesonen, Niilo

Pitkänen, Katariina

Seikkula, Olli

Teerikangas, Emilia

Tolonen, Jonna

Tuisku, Jaakko

Törmänen, Tuomo

Tunnustuksellinen ehdokaslista

Arkkila, Martti

Ebeling, Mika

Helkkula, Johan

Holma, Heikki

Juupaluoma, Ari

Laakso, Mauri

Palmu, Pasi

Pokka, Tapio

Pouke, Mika

Pöyhtäri, Vesa

Rytilahti, Ilkka

Winter, Tuisku

OULUN HIIPPAKUNTA

Maallikot

Elävä seurakunta – lähellä ihmistä -valitsijayhdistys

Haapanen, Satu

Hiltunen, Seija

Hänninen, Juha

Karvonen, Raiko

Kauppi, Esa

Kellosalo, Anne

Keränen, Miikka

Kuoppala, Mono

Lepojärvi, Mervi

Okkonen, Tuula

Rajala, Lyly

Taskinen, Aaron

Vehmanen, Elli-Nora

Vesenterä, Ada

Kirkko keskelle arkea – Keskusta ja sitoutumaton seurakuntaväki -valitsijayhdistys

Hekkala, Markku

Helanen, Suvi

Himanka, Mikko

Jarva, Taavi

Kemppainen, Elina

Keränen, Anna-Maaria

Kippo, Hannu

Laakso, Tapio

Nivala, Juha

Parpala, Marianna

Pouke, Eeva

Puurunen, Terttu

Ruotsalainen, Elisa

Tornberg, Antti

Salo, Heikki

Tuusa, Jussi

Virkkala, Markus

Kristillisten arvojen puolesta -valitsijayhdistys

Haapakoski, Aino Liisa

Hintsala, Jenni

Jaakkola, Jukka

Kallunki, Hannu

Kupsala, Jari

Luukkonen, Jouko

Savela, Antti

Taskila, Matti

Vuokila, Kalervo

Kuusamon laajapohjainen valitsijayhdistys

Mustonen, Leena

Pohjantähden alla – Keskusta ja sitoutumattomat -valitsijayhdistys

Alapalosaari, Sirpa

Guttorm, Veikko

Hangasvaara, Sirkka

Heikkinen, Arja

Hietala, Tapio

Hurtig, Erkki

Jaakola, Anitta

Kaisanlahti, Janne

Kangas, Sinikka

Kinnula, Matti

Kivilahti, Raija

Koivumaa, Kari

Lampela, Ritva

Lehto, Pekka

Maijala, Mikko

Mäntymaa, Vuokko

Palojärvi, Leena

Palosaari, Tuija

Pirneskoski, Toivo

Sandqvist, Paavo

Viitamäki, Unto

Ylipaavalniemi, Lauri

Täydennetty 20.11.2019 kello 17.10. Lisätty Porvoon hiippakunnan alle Ahvenanmaan rovastikunnan maallikkoehdokkaat. Ahvenanmaan yksi maallikkoedustaja valitaan eri vaalilla kuin Porvoon hiippakunnan muut edustajat. Lisäksi Kuopion hiippakunnan pappisvaaliin lisätty Markku Fräntilän ehdokkuus -valitsijayhdistys.

Kuva: Olli Seppälä. Kirkolliskokouksen istuntosali Turun kristillisellä opistolla.

***

Seuraa Kotimaata Facebookissa ja Twitterissä.

Jos et ole vielä Kotimaan tilaaja, voit tilata lehden täältä.